» » Seven News Young Achiever Awards NSW & ACT Finalists Announced

Seven News Young Achiever Awards NSW & ACT Finalists Announced

Following the judging day held last Wednesday, 12th of December, we are now able to announce our 2019 Seven News Young Achiever Awards Finalists for New South Wales and the Australian Capital Territory!

This year saw an enormous and diverse response during the nomination submissions period. We loved hearing about the achievements of these young Australians and received submissions throughout NSW and the ACT. Did your town include a nominee? View the map of nominations received.

The 2019 Winners will be announced at the Gala Presentation Dinner on Friday 1 March 2019 at Doltone House – Darling Island in Pyrmont, NSW. We invite everyone involved with the awards – along with their family and friends, to attend this fantastic night and join us in celebrating the achievements of these amazing Australians. Learn more about the Gala Dinner here.

So without further ado, here is the list of our 2019 Finalists:

NSW Deputy Premier’s Regional Achiever Award

  • Annabelle Smith, 16 of Broulee
  • Jessica Duncan, 23 of Moree
  • Joshua Gilbert, 27 of Gloucester
  • Martha Gouniai, 29 of Broken Hill

 

Western Sydney University Academic Achievement Award

  • Dr Anosh Sivashanmugarajah, 28 of Greenacre
  • HY William Chan, 29 of Camperdown
  • Samantha Bobba, 27 of Wentworthville
  • Victoria Pham, 22 of Sydney

 

NSW Department of Education Early Childhood Educator Award

  • Noelle Tsang, 29 of North Ryde
  • Lauren Welch, 26 of Bolwarra
  • Niki Ficsor, 25 of Silverwater
  • Rebecca Linfoot, 22 of Frogs Hollow

 

First National Real Estate Leadership Award

  • Joe Harris, 22 of Matraville
  • Joshua Gilbert, 27 of Gloucester
  • Kate Fitzsimons, 26 of Cronulla
  • Usman Iftikhar, 28 of Darlington

 

NSW Department of Finance, Services and Innovation – Innovation Award

  • Angelina Arora, 16 of Glen Alpine
  • Damian Veling, 27 of Petersham
  • Matthew Childs, 26 of Strathfield
  • Rowan Smith, 23 of Petersham

 

Scouts NSW/ACT Youth Development Award

  • Marcus Saint, 28 of Turramurra
  • Meg Cummins, 21 of Avondale
  • Tianna Graham, 17 of Limeburners Creek
  • Mitchell Harvey, 23 of Woolgoolga

 

Western Sydney University Science and Technology Award

  • Aj Verma, 26 of North Ryde
  • Domenic Raneri, 29 of North Strathfield
  • Macinley Butson, 18 of Mangerton
  • Lisa & Zoe Paisley, 23 of Arcadia

 

Aboriginal Education Council Aboriginal Education Award

  • Isaiah Dawe, 23 of Redfern
  • Kayla White, 28 of Kew
  • Lily Ferres, 25 of Wilcannia
  • Tamika Worrell, 23 of Marayong

 

Freemasons of NSW/ACT Community Service Award

  • Mikaela Sutherland, 22 of Sans Souci
  • Annabelle Smith, 16 of Broulee
  • Brooke Murray, 21 of Narellan Vale
  • Meg Cummins, 21 of Avondale

 

Keep up to date with all the news on the Seven News Young Achiever Awards for NSW and the ACT – bookmark the web page and follow us on Facebook, LinkedIn, Twitter and Instagram.